Hlavní stránka Aktuality Nove Děti a školní jídelna - průzkum
Děti a školní jídelna - průzkum PDF Tisk Email
Pátek, 11 Březen 2016 10:03

Závěry:

1

2

3

4

5

42

18

16

4

0

Chodíš rád/ do ŠJ?

 

 

60 žáků odpovědělo známkou 1 nebo 2 = 75% žáků

16 žáků odpovědělo známkou 3 = 20 %

4 žáci odpověděli známkou 4 = 5%

 

1

2

3

4

5

22

24

31

2

2

Jídla mi chutnají:

 

 

46 žáků odpovědělo známkou 1 nebo 2 = 57 %

31 žáků odpovědělo známkou 3 = 39%

4 žáci odpověděli známkou 4 nebo 5 = 5%

 

Nejčastější odpovědi za školu:

Na ŠJ mám rád/a: žáci oceňují hodné kuchařky (20 odpovědí), pěkné prostředí a výzdobu ŠJ. Jsou rádi, že si mohou sednout, kam chtějí a mohou si povídat s kamarády.

Na ŠJ mi vadí: předbíhání prvňáků, dlouhé fronty, hluk

Nejoblíbenější jídla: špagety, buchtičky s krémem, jídla s omáčkami, řízky, těstoviny a filé

Nejméně oblíbená jídla: filé, houby (smažené žampióny), luštěniny (hrachová a čočková kaše)

Co bych chtěl/a, aby se vařilo: pizza, hranolky, krokety, palačinky, smažený sýr, dršťková polévka

V odpovědích se objevily i kuriózní odpovědi. Například někomu vadí houkání sirén (zkouška vždy první středu v měsíci), mezi neoblíbenými jídly se vyskytla jídla, která nevaří ŠJ (kaše z prášku, obalený sýr, jahodový knedlík) mezi jídly, které ŠJ nevaří a přál/a bych, aby se vařily jídla, která se ve ŠJ vaří (rajská polévka, řízek, slepičí polévka, bramborový knedlík se špenátem, pečené kuře, šišky s mákem, houbová omáčka, maso, knedlík).

Některé tyto odpovědi svědčí o nepochopení otázek u některých jednotlivců.

Mezi jídly, která chutnají se také objevila tato jídla: fazolový guláš, šunkafleky, rizoto atd.

Některé děti by chtěly, aby k obědu dostávaly: nanuky, hamburgery, párek v rohlíku, bůček, ovesnou kaši, colu, cibulovou polévku, tortilly

Podle výsledků můžeme učinit tyto další závěry:

Žáci chodí do ŠJ rádi a bez pocitu strachu. 75% nemá s ŠJ – prostředím, chováním kuchařek apod., žádné problémy. 20% má drobné výhrady, týkající se pouze hluku, předbíhajících prvňáčků a delších front. Pouze 4 žáci z celkového počtu 80 nechodí do ŠJ rádi.

Hluk vytvářejí samy děti a jsou v tomto směru usměrňovány dozorujícími učitelkami. Na klid v jídelně se ale dozorující personál zaměří více.

Vzhledem k prostorovému rozložení jídelny se front při výdeji nezbavíme. Fronty by ubyly, kdyby žáci nebyli zvyklí dojít k nalité polévce a tuto jít okamžitě vylít. Potom se všichni nahrnou k výdeji druhého jídla. Většina zákonných zástupců si nepřeje, abychom děti kvůli jejich stravovacím návykům napomínali. Nicméně budeme vyžadovat, aby strávníci polévku alespoň ochutnali, než se ji rozhodnou vylít.

Dozorující dostali pokyn, aby bez důvodu nikdo ve frontě nepředbíhal. Výjimkou jsou žáci spěchající na autobus nebo zájmové kroužky.

S kvalitou jídla je spokojena nadpoloviční většina strávníků. Vzhledem k různým chutím a stravovacím návykům je toto procento vysoké. Budeme se ale snažit, aby se procento spokojených strávníků stále zvyšovalo.

20% je spokojeno s kvalitou jídla napůl a pouze 4 strávníci jsou nespokojeni.

Chutě máme každý jiné. Školní jídelny podle MŠMT nejsou zřízeny k tomu, aby se děti najedly, ale k tomu, aby získaly správné stravovací návyky. S tímto nesouhlasíme. Domníváme se, že se děti mají najíst a případně získat stravovací návyky. Názory na správnost stravy se ale bude u každého zcela jistě lišit. Stravovací návyky děti získávají především v rodině. Školní jídelna jim předkládá vyváženou stravu, která je dána spotřebním košem = počet, pestrost a míra potravin, které jsou důležité k jejich zdravému růstu.

Zcela jistě nebude ŠJ předkládat dětem k obědu párek v rohlíku, nanuk nebo bůček. Nicméně některá oblíbená jídla, která děti pojmenovaly se budeme snažit do jídelníčku zařadit.

Jídlo je každý den kontrolováno ředitelem a ostatními pracovníky školy, neboť se v jídelně běžně stravují a dostávají stejná jídla jako děti. Jestliže však někteří rodiče mají výhrady k úrovni jídel a to přesto, že vycházejí pouze z informací svých dětí, mohou se přihlásit u ředitele školy s návrhem na založení stravovací komise.

 

22. 2. 2016

 

Martin Lukeš – ředitel školy

Aktualizováno Pátek, 11 Březen 2016 10:26
 

Odebírat novinky

Jméno
EmailZs a Ms Mikulovice 2011          Valid XHTML and CSS.